Місто в Канаді змінило громадський транспорт на Uber: що пішло не так?

Міста в усьому світі намагаються скоротити кількість приватних автомобілів на вулицях, заохочуючи розвиток громадського транспорту. У канадському містечку Іннісфіль вчинили інакше: скасували всю систему громадського транспорту, пересадивши всіх городян на Uber. Цей міський експеримент триває півтора року, і влада міста починає про нього шкодувати. Проте, городян все влаштовує, і вони проти повернення до старої системи. Що пішло не так в «іннісфільскому експерименті»?

Є ІДЕЯ. У 2017 році місто в Канаді з населенням в 40 тис. чоловік зважився на амбітний і, на думку його критиків, дуже необдуманий, експеримент. Він передав відповідальність за громадський транспорт з додатком Uber.

Замість автобусів або потягів, що курсують за звичайними маршрутами, громадським транспортом стали автомобілі Uber. Innisfil Transit – найзручніший варіант для подорожей між мережею популярних районів міста, які називаються «хабами», такими як бібліотеки, бази відпочинку або муніципальні будівлі.

Місто в Канаді замінило міський транспорт на Uber. Що пішло не так? Який вихід придумали?

СПОДОБАЛОСЯ. Вартість поїздки варіюється, але в середньому пасажири платять близько 5 доларів. Поїздки за межі субсидованих районів отримують фіксовану знижку в розмірі 6 доларів.

Жителі міста вважають, що проект вийшов успішним. Тільки за 2018 рік було скоєно 85 тис. 943 поїздки, і багато городян скористалися цією послугою.

Іннісфільці навіть стали підробляти в Uber – кількість водіїв мережі досягло 2,5 тисячі. Для населеного пункту, в якому будинки знаходяться на великій відстані один від одного, така система виявилася зручнішою за автобуси.

З ГЛУЗДУ З’ЇХАЛИ! Експерти оцінюють експеримент інакше: вони говорять про втрати бюджету та екологічній ситуації в місті. В даний час місто витратило на Uber більше, ніж на традиційний громадський транспорт. На вулицях різко зросла кількість автомобілів, почастішали пробки.

«Ідея канадського міста з Uber – не що інше, як швидка і розгалужена система таксі. Не більше того. Думати, що Uber може бути корисніше громадського транспорту, – безглуздо», – вважає Джарред Уокер, консультант з питань транспорту в Портленді.

Місто в Канаді замінило міський транспорт на Uber. Що пішло не так? Який вихід придумали?

ПОРАХУВАЛИ. Старший планувальник транспортної системи Іннісфіля Пол Пентікайнен каже, що намагався мислити творчо. Три автобусні маршрути обійшлися б місту майже в мільйон доларів.

«Ми хотіли з’єднати всіх водіїв в місті з тими, хто потребує поїздок. І оскільки Uber вже робив подібне, то нам здавалося, що це – вихід», – пояснює він.

Але все виявилося не так добре: оскільки місто субсидує кожну поїздку, то чим популярніший маршрут, тим більше місто платить Uber. За прогнозами, в 2019 році ця цифра досягне 1,2 млн. доларів. Це більше, ніж коштувала б автобусна програма, і значно перевищує 900 тис. доларів, виділених містом на весь експеримент. Зі збільшенням кількості пасажирів з кожним роком витрати будуть тільки рости.

А МОЖЕ, ЗАПУСТИТИ UBER-АВТОБУС? Щоб заощадити, міські власті ввели обмеження на кількість поїздок і підняли ціну на долар. У відповідь жителі почали масово оформляти право на пільговий проїзд у міському транспорті. Малозабезпеченим мешканцям міста поїздки стали взагалі не по кишені.

Чиновники Іннісфіля в пошуках виходу не придумали нічого кращого, ніж звернутися за порадою до Uber. Там їм запропонували скоротити витрати, запустивши новий проект UberBus – автобус, який курсує по фіксованому маршруту. Так, як звичайний міський автобус…

За матеріалами Guardian

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com