Чому ми віримо словам політиків, навіть якщо вони говорять дурниці

В ЧОМУ СПРАВА?

У психології відомий ефект доктора Фокса. Суть цього феномена полягає в тому, що яскравий експресивний оратор може завоювати прихильність публіки, навіть якщо його слова будуть неправдивими і суперечливими. Це відбувається тому, що слухачі втрачають критичність мислення і перестають помічати, про що говорить людина: для них важливо, як вона говорить.

ХТО ТАКИЙ ДОКТОР ФОКС?

У 1970 році дехто доктор Майрон Фокс читав лекцію студентам Каліфорнійського університету. Насправді «доктор» був професійним актором і взагалі не розбирався в темі доповіді. Але він використовував наукову лексику так уміло і говорив так упевнено, що аудиторія навіть не помітила, якою далекою буа його доповідь від заявленої теми.

НА ЩО ЛЮДИ ЗВЕРТАЮТЬ УВАГУ?

В тій чи іншій мірі харизмою володіють всі політики, яким доводиться виступати перед публікою. Як приклад хорошого оратора політичний експерт Андрій Єременко наводить промови Петра Порошенка.

«Він був чудовим «ді-джеєм» на виборах 2004 року. Уже тоді Порошенко міг завести натовп своєю енергетикою і вимовляв потужні промови зі сцени. Все це вплинуло на людей, і Порошенка обрали президентом. При цьому лише деякі читали його програму», – згадує експерт.

ЯК КАНДИДАТУ ЗАВОЮВАТИ ЛЮБОВ НАРОДУ?

Багато депутатів, маючи низькі рейтинги, домагаються суспільного визнання, спілкуючись з народом безпосередньо. «Наприклад, на моєму окрузі був один кандидат (не буду називати його прізвище), у якого практично не було підтримки. Але він регулярно влаштовував публічні зустрічі, спілкувався з людьми – і зрештою домігся того, що за нього проголосували. Він був дуже харизматичний. Хоча особисто я вважаю, що він ніс повну маячню, але робив це красиво», – говорить Андрій Єременко.

ЧОМУ ЛЮДЯМ ПОДОБАЮТЬСЯ ПРОМОВИ ЗЕЛЕНСЬКОГО?

Політичний аналітик Олександра Решмеділова зазначає, що з останніх промов політиків найсильнішу дію на українців справила інавгураційна промова президента. «Зеленський говорив нестандартно, і в його промові форма переважала над посилом. Він вміє створити візуальний і емоційний контакт з аудиторією і при цьому змусити її співпереживати ».

Крім того, українцям дуже подобається, що Зеленський виголошує свої промови сам, без допомоги суфлера. «Це створює відчуття жвавості і експромту, хоча промови Зеленського теж добре продумані і написані заздалегідь. Проте, йому вдається створити враження живого діалогу, який народжується тут і зараз, і людям це подобається», – каже Олександра Решмеділова.

Харизма Зеленського привертає до нього увагу і симпатії українців. На думку політичного експерта Андрія Єременка, люди підтримують Зеленського, тому що їм подобається його образ. «Народ бачить в Зеленському молоду, красиву, сильну і успішну людину, яка може замінити обридлі обличчя. Однак, навряд чи виборці пам’ятають його конкретні обіцянки або програму», – вважає експерт.

ЯК НОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ЗМІНЮЮТЬ ПОЛІТИКУ?

Раніше оратори збирали стадіони і більше спілкувалися безпосередньо з натовпами людей. Зараз технології дозволяють охоплювати одночасно кілька мільйонів глядачів. «Політичні діячі все частіше спілкуються з вузьким колом журналістів або проводять зйомки в комфортних для себе студійних умовах», – говорить політичний аналітик Олександра Решмеділова.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com