Які політичні погляди в українців — праві чи ліві

ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ?

Більшість українських громадян хоче, щоб держава більше втручалася і в економіку, і в особисті права, і в свободи людей. Такі результати показало дослідження, проведене VoxUkraine і Kyiv School of Economics. При цьому люди не усвідомлюють, що таким чином вони відносять себе до лівого політичного спектру.

ПРО ЩО ЗАПИТУВАЛИ УКРАЇНЦІВ?

Перед першим туром президентських виборів, у березні 2019 року, дослідники опитали 1200 респондентів. Опитування проводилося по всій Україні. Статистична похибка вибірки не перевищує 3%. Українців запитували про їхні погляди на роль держави в регулюванні економіки та особистих свобод.

«Ми поставили понад два десятки питань на цю тему і змогли побудувати перший репрезентативний політичний компас України. Він показує, що більшість українців схильні вважати, що держава повинна мати сильний вплив і на економіку, і на особисті свободи», – повідомили автори опитування.

При цьому більшість відомих політиків, які очолюють вагомі політичні сили, також так вважають.

ЯК ВІДПОВІДАЛИ УКРАЇНЦІ?

Дослідники зрозуміли, що реальна позиція багатьох респондентів не збігається з їх власними уявленнями про їх ідеологічної позиції. Власні оцінки українців розподілилися так:

– 8,1% – вважають себе лівими;

– 19,2% – вважають себе правими;

– 25,3% – вважають себе центристами;

– 47,4% – не змогли відповісти на питання про свої політичні вподобання.

ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ?

А насправді, за результатами відповідей на питання, 73% респондентів опинилися в ліво-авторитарній частині компаса. Решта оцінок розподілилися так:

– ліво-демократичні погляди – 17,3%;

– право-авторитарні погляди – 1,0%;

– право-демократичні погляди – 1,9%;

– рівні на шкалах – 6,5%.

Таким чином, 73% українців виступають за обмеження свобод людини і за регулювання економіки державою.

ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ?

Виходить, що більшість громадян України тяжіють до ідей лівого спектру, але не усвідомлюють цього. Це не дуже добре для країни. По-перше, тому що люди не усвідомлюють справжньої природи своїх переконань. По-друге, тому що лівий запит суспільства держава просто не може забезпечити, як би політики не розкидалися передвиборними обіцянками про зниження цін і тарифів, підвищення пенсій і виплат. У держави немає на це грошей.

Для України, принаймні зараз, були б корисніші праві ідеї (в сфері економіки). Це – вільний ринок (в тому числі ринок землі), низькі податки, мінімізація ролі держави, центральна роль приватної власності та ініціативи. Це приваблює інвесторів і створює умови для зростання економіки.

І тільки після економічного благополуччя на сцену можуть виступати ліві ідеї – високі податки для багатих, соціальна рівність, великий пакет державних гарантій соцзабезпечення, гарантована робота і висока зарплата на ній. Поки що в Україні ділити особливо нічого, і варто подумати про нарощування економічної могутності.

ХТО ТАКІ ПРАВІ І ЛІВІ?

На це питання EtCetera вже детально відповів.

Втім, в оцінці політичних поглядів дійсно є плутанина, яка торкнулася не тільки України.

Проблема полягає в тому, що часто ті партії, які в суспільній свідомості вважаються правими і самі називають себе такими, декларують абсолютно ліві економічні ідеї. Вони вимагають націоналізації оборонних або взагалі стратегічних підприємств, введення трудової повинності і так далі. А це ліві ідеї в чистому вигляді.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com