Як Путін планує залишитися при владі після 2024 року

Президент Росії Володимир Путін перебуває на своїй посаді вже четвертий термін поспіль. Ніщо не вказує на те, що він збирається коли-небудь покинути свій кабінет у Кремлі. Можна тільки припускати, якими можуть бути його майбутні кроки з утримання влади. Називають різні сценарії – від створення єдиної держави з Білоруссю до реформування Конституції. Питання в тому, чи спрацює якийсь із цих варіантів.

НЕЗРУЧНА КОНСТИТУЦІЯ. В одному зі своїх недавніх інтерв’ю глава Державної Думи РФ В’ячеслав Володін поскаржився на «старіння Конституції». Його слова викликали суперечки з приводу того, чому саме «тут і зараз» він заговорив про це. Дивним стала кількість коментарів з цього питання від високопоставлених чиновників. Висловилися з цього приводу прем’єр-міністр Дмитро Медведєв і прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков.

Нагадаємо, що Конституції РФ всього 25 років, а російські лідери зазвичай не турбуються про її актуальність, ігноруючи статті, які не відповідають їх інтересам.

НЕ ВТОМИВСЯ. Нинішній термін повноважень Володимира Путіна закінчується в 2024 році. Згідно з Конституцією РФ, він не може стати президентом третій термін поспіль. Проте Путіну всього 66 років, і він має намір залишатися в Кремлі якомога довше. У нього відмінне здоров’я і немає ознак того, що Путін готується до життя після ролі президента. Крім того, існує «ризик відмови від влади»: той, хто посяде крісло президента наступним, відчує себе впевнено тільки тоді, коли Путін остаточно «зникне» з російської політики.

Путін не готовий піти з поста в 2024 році. Як він планує залишитися при владі?

СОЮЗ. Як Путіну вдасться залишитися президентом, якщо його рейтинг невблаганно падає? Є багато теорій.

На початку літа в Москві прокотилися чутки, що Путін планує відмовитися від президентства Росії для більш «почесної» посади: голови Союзу Росії і Білорусі. Інфраструктура майбутньої союзної держави вже частково існує: країни перебувають в Митному союзі, Росія проводить масштабні військові навчання на білоруській території. Але «вічний президент» Білорусі Олександр Лукашенко не має наміру відмовлятися від влади.

Москва може повалити Лукашенка, але чи вигідно це їй? Найімовірніше, цей варіант здається Кремлю незручним, тому почалися розмови про переписування Конституції.

ПЕРЕПИШУТЬ. У плані з переписуванням Конституції можливі два варіанти.

Перший варіант – взагалі відмовитися від обмеження термінів повноважень, дозволивши Путіну балотуватися знову. Але це занадто схоже на встановлення диктатури, що не влаштує російське суспільство.

Другий варіант – внести в конституцію зміни, створивши «під Путіна» нову посаду в парламенті, на якій він міг би «пересидіти» до наступного переобрання. Схожим чином Путін вчинив у 2008 році, посадивши замість себе в президентське крісло Медведєва і зайнявши посаду прем’єр-міністра.

Путін не готовий піти з поста в 2024 році. Як він планує залишитися при владі?

НЕГАРНО ВИЙШЛО. Повернення Путіна на пост президента після «перерви» на посаді прем’єра було не зовсім тріумфальним. Росіян влаштовував Медведєв, але йому не дозволили балотуватися на другий термін. Це спровокувало великі антипутінські протести.

Тому ідея Володіна про те, що Путін міг би знову стати прем’єр-міністром, виглядає невдалою. Однак кращих варіантів у Кремля поки що немає. У 2021 році відбудуться вибори до Держдуми, і правлячу партію «Єдина Росія» чекає програш, якщо тільки результати голосування не сфальсифікують на її користь. В такому випадку Кремль може втратити більшість голосів у парламенті, готових підтримати зміну Конституції.

ПРОБНИЙ ПУСК. Можливо, стаття Володіна була схвалена Кремлем і стала спробою для перевірки налаштованості населення і еліти. До кінця терміну президентства Путіна ще п’ять років, а питання про те, хто займе його місце, вже займає розуми росіян. Зростає ризик того, що «знову президент» Путін вже не влаштує їх у 2024 році.

У 2012 році Путін переманив політичну еліту на свій бік, не дозволивши впливовим людям перейти в опозицію. Після коментаря Володіна майже всі ключові фігури російської політики висловилися про те, як саме має вчинити Путін. Промовчав тільки сам президент Росії.

За матеріалами Foreign Рolicy

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com