Вийшла перша книга про роль мусульман у подіях Майдану та АТО

КИЇВ (QHA) —

У своїй книзі доцент кафедри релігієзнавства і теології Національного університету «Острозька академія» Михайло Якубович детально досліджує роль мусульман України у подіях Революції Гідності  та в антитерористичній операції.

Як говорить сам автор, хоч і про події, пов’язані з Революцією Гідності та опором російській агресії на Сході України вже багато чого написано і журналістами, і безпосередніми учасниками подій, про роль мусульман у цих процесах широкому загалу відомо мало.

— Працюючи з темами розвитку ісламу в Україні та того місця, яке мусульмани сьогодні займають у нашій країні, у мене виникла ідея — чому б не відстежити їхній шлях? Адже ми прекрасно знаємо як мусульманські організації, зокрема, організації кримських татар, брали участь у Майдані, по суті, ініціювали блокаду Криму, беруть активну участь в антитерористичній операції. Мені вже за кілька років роботи доводилося зустрічати і тих бійців, які, сповідуючи іслам, відгукнулися на заклик свого серця — захищати батьківщину.

Книга Михайла Якубовича — не про війну. Тут немає широкого опису баталій, розгорнутого опису військових операцій, як це нині популярно.

 — Моє завдання було іншим. Писати книгу про війну, яка ще далеко не закінчилася, це було б надзвичайно складно, якби не підтримка і участь всіх тих, хто погодився дати свої коментарі, чому вони, будучи мусульманами, пішли до лав Збройних сил України або інших формувань, якою була їх мотивація. Це дуже складне питання, тому я звернувся до внутрішнього світу цих людей, — зазначив на презентації автор, — мені хотілося показати, як вони бачать іслам у цих процесах і чи взагалі бачать, адже часто вони керувалися тими ж патріотичними мотивами, що і представники інших віросповідань.

За словами Михайла Якубовича, під час написання книги виникла проблема того, що не про все можна писати. Найчастіше співрозмовники просили не згадувати своє ім’я і підрозділ, в якому служили, оскільки у багатьох з них залишилися родичі в Росії. Тому йому доводилося писати так, щоб це жодним чином не зашкодило.

Муфтій Духовного управління мусульман України Саїд Ісмагілов підкреслив важливість того, що мусульмани з різних країн, незалежно від етнічної приналежності, приєдналися до лав тих, хто захищає Україну.

— У зоні АТО нам доводилося зустрічати і азербайджанців-мусульман, і узбеків-мусульман, і татар, кримських татар, чеченців, представників дуже різних національностей, які разом із українцями, представниками інших релігій захищають Україну.

Книга розділена на кілька частин. Перша частина може здатися комусь занадто теоретичною, але, за словами автора, необхідно було прописати, які зараз існують серед мусульманських вчених погляди на участь у війні між світськими державами. Ще один підрозділ — про участь мусульман у подіях на Майдані, опорі окупації Криму, зокрема, події громадянської блокади Криму, АТО, а також запровадження військового капеланства мусульман.

Старший науковий співробітник Інституту філософії Національної академії наук України Олег Ярош, який написав рецензію на книгу, зазначив, що суспільне значення і наукова вага значно переважує її обсяг.

— Ця книга є в деякій мірі унікальною, адже небагато з’являється досліджень, які під цим кутом розглядають участь мусульманського населення тієї чи іншої країни у захисті територіальної цілісності країни. Вона важлива ще й тому, що в деяких колах поширюється думка про те, що на стороні України в АТО беруть участь мусульманські екстремісти, що створює певний негативний імідж. Михайлу ж, на матеріалах польових досліджень, вдалося переконливо показати мотивацію, мету і бачення ситуації самих учасників цих подій — українських мусульман.

Хоча книга охоплює дуже багато аспектів участі мусульман у соціально-політичних процесах, що протікають в українському суспільстві, її можна вважати певним прологом до куди більш глибоких досліджень, адже боротьба за українську державу ще аж ніяк не закінчилася, і в історії українських мусульман буде написана ще не одна глава.

QHA

Дякуємо: qha.com.ua

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com