Про що були останні укази президентів України

ПЕРЕД ЗМІНОЮ ВЛАДИ

Інавгурація обраного президента Володимира Зеленського пройде у найближчі дні. Поки діючий президент Петро Порошенко «під завісу» своєї каденції підписує останні рішення про нагородження і кари, EtCetera вирішив згадати, якими указами завершували свою роботу попередні президенти України. Ми звернули увагу не тільки на самі укази президентів, а й на інші найважливіші рішення, які не могли відбутися без активної участі глави держави.

Леонід КРАВЧУК

Президент України з 5 грудня 1991 року по 19 липня 1994 року. У фіналі президентського терміну Кравчук провів ряд призначень і нагороджень. Найважливіші серед останніх розпоряджень Кравчука на посаді президента: створення концерну BLASCO (Black Sea Shipping Company – «Чорноморське морське пароплавство», «Бласко») і ядерне роззброєння України.

Указ про створення акціонерного концерну «Бласко-ЧМП» Леонід Кравчук підписав 13 серпня 1993 року, а вже 24 грудня 1993 року цей указ заблокувала Верховна Рада. Наступний президент Леонід Кучма скасував указ Кравчука про «Бласко», але концерн уже був створений. Чорноморське пароплавство, колись третє в світі за активами і кількістю суден, до 1993 року прийшло в занепад, з його 234 суден 160 були розкидані по офшорах усього світу, багато заарештовані. Після створення «Бласко» тенденції розвалу пароплавства посилилися. Незабаром підприємство стало банкрутом, а розслідування тягнулися аж до 2017 року. Справу «Бласко» називають першим корупційним скандалом незалежної України.

Леонід Кравчук прискорив ядерне роззброєння України, підписавши в Москві 14 січня 1994 року «Тристоронню заяву» України, РФ і США. Згідно з нею, відразу стартував процес підготовки та вивезення українського ядерного арсеналу в Росію. Це було зроблено всупереч «Лісабонському протоколу» (раніше ратифікованому Верховною Радою), за яким скорочення українських ядерних сил мало відбуватися поступово.

Леонід КУЧМА

Був президентом до 23 січня 2005 року. Указом від 6 липня 2004 року Кучма виключив з Військової доктрини положення про вступ України в НАТО і Європейський Союз як кінцеву мету політики євроатлантичної і європейської інтеграції країни.

Указ про встановлення в Україні Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав (15 лютого) Кучма підписав 11 лютого 2004 року.

Під кінець президентських повноважень Кучма підписав цілий ряд указів про призначення та нагороди. Одним з них, 12 грудня 2004 року, він присвоїв звання Героя України футболісту Андрію Шевченку.

А 5 січня 2015 року Кучма відправив у відставку уряд на чолі з прем’єр-міністром Віктором Януковичем.

Віктор ЮЩЕНКО

Був на посаді президента України з 23 січня 2005 року по 25 лютого 2010 року. У лютому, напередодні відставки, Ющенко підписав дуже багато указів про нагородження і присвоєння звань. Журналісти назвали це «прощальними подарунками». Президент роздавав ордени, генеральські звання, звання Заслуженого економіста та Заслуженого діяча культури і мистецтв, і навіть іменну зброю.

Серед найбільш резонансних указів Ющенка тієї пори – присвоєння звання Героя України Степану Бандері і командиру УПА Роману Шухевичу. Ці укази пізніше були скасовані судами. А указ про визнання воїнів ОУН-УПА борцями за незалежність України Вищий адмінсуд відмовився визнати незаконним. Позов про скасування цього указу подавала глава Прогресивної соціалістичної партії України Наталія Вітренко.

Віктор ЯНУКОВИЧ

Був президентом України з 25 лютого 2010 року. Достроково припинив свої повноваження 22 лютого 2014 року. До цього, в розпал Революції Гідності, Янукович, як і його попередники, робив безліч призначень чиновників і суддів, присвоював звання і роздавав нагороди. Серед найпомітніших призначень – звільнення Сергія Льовочкіна з посади голови Адміністрації Президента і призначення його радником Президента України. Указом від 21 лютого 2014 роки (день втечі) Янукович встановив 22 і 23 лютого днями скорботи за загиблими.

Найрезонансніші рішення в кінці каденції Януковича: відмова від підписання Асоціації з Євросоюзом, а також «Закони 16 січня» (також відомі як «Закони про диктатуру» – пакет законів про різке посилення повноважень силових органів і обмеження громадянських свобод). Згідно з цими «Законам про диктатуру» президент отримував величезну владу. Ініціатором прийняття «Законів 16 січня» був саме Віктор Янукович, він же і підписав документ вже наступного дня після його прийняття у Верховній Раді.

Петро ПОРОШЕНКО

Президент України, що зараз залишає свій пост, не порушує традицій попередників: його укази в травні 2019 року стосуються кадрових питань, а також нагороджень і присвоєння звань. Серед найбільш помітних нагороджень: присвоєння звання Героя України голові СБУ Василю Грицаку, а також нагородження орденом князя Ярослава Мудрого зарубіжних партнерів – президента Ради Європи Дональда Туска і президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера.

ЩО МІЖ УКАЗАМИ СПІЛЬНОГО?

Останні розпорядження президентів, які залишають свій пост, є яскравим відображенням їхньої політики під час каденції. В останні дні при владі вони начебто намагаються встигнути те, що не вдалося завершити раніше. Інша загальна особливість указів президентів України: масові кадрові призначення і нагородження своїх прихильників. Таким чином намагаються залишити про себе добру пам’ять і, можливо, захиститися від переслідувань у майбутньому.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com