Помер чоловік, який розколов Францію. Що ми знаємо про Венсана Ламбера

У липні 2019 року після одинадцяти років перебування в комі помер 42-річний француз Венсан Ламбер. Доля цієї людини розділила на два табори не тільки його сім’ю і лікарське співтовариство, а й всю країну.

ЩО ТРАПИЛОСЯ? Відповідно до рішення Верховного суду Франції, лікарі університетської клініки міста Реймса 2 липня відключили Венсана Ламбера від системи штучного годування. Через десять днів пацієнт помер.

Батьки Ламбера, 90-річний П’єр і 73-річна Вівіан, вирішили більше не оскаржувати рішення лікарів. «Смерть Венсана неминуча, і нам залишається лише змиритися», – написали вони у відкритому зверненні до преси. Тим самим, подружжя Ламбер припинило боротьбу, яку вели на протязі шести років, і яка викликала запеклі суперечки у Франції і по всій Європі.

БЕЗ ШАНСІВ. Венсан Ламбер працював медбратом. У 2008 році він розбився на мотоциклі і, за словами лікарів, впав в «хронічний вегетативний стан». Він був паралізований і не міг говорити, але самостійно дихав і відкривав глаза. Проте медики стверджували, що Венсан не усвідомлював того, що відбувається.

Помер чоловік, який розколов Францію. Хто такий Венсан Ламбер?

РЕЛІГІЙНІ ВІЙНИ. У 2013 році лікарі клініки Реймса прийшли до висновку, що стан Ламбера вже ніколи не покращиться і вирішили відключити його від апаратури. Таке рішення підтримали дружина Венсана Рашель, його племінник і шестеро з восьми братів і сестер. На їхню думку, чоловік вважав за краще б померти, ніж жити в подібному стані.

Однак батьки Ламбера – віруючі католики – з цим не погодилися. П’єр і Вівіан подали на лікарів до суду, звинувативши їх в намірі вбити їх сина. На свою сторону подружжя залучили адвокатів, католицьку церкву, кілька громадських організацій і навіть Комітет ООН з прав інвалідів. На їхню користь висловилися і деякі медики. Газета Le Monde опублікувала відкритий лист, в якому більше 40 лікарів закликали зберегти життя Венсану. Вони стверджували, що неможливо довести, знаходиться пацієнт у свідомості чи ні, отже, сторонні не повинні вирішувати долю людини, не знаючи її власної думки.

Польське видання Gazeta Wyborcza писало, що суперечка про долю Венсана Ламбера перетворюється на своєрідні «релігійні війни». Однодумці батьків пацієнта об’єдналися в комітет «Я підтримую Венсана», в їх підтримку виступив навіть Папа Римський Франциск. Учасники руху зверталися до президента Емманюеля Макрона, але він, за словами газети Le Figaro, вважав за краще «розсудливо відмовчатися».

Помер чоловік, який розколов Францію. Хто такий Венсан Ламбер?

РЕАКЦІЯ. «Настав час трауру і спогадів, але також і час роздумів про цей державний злочин», – кажуть батьки Венсана Ламбера. Вони впевнені, що їхній син був убитий «лікарем, який відмовився від клятви Гіппократа». А у Ватикані те, що трапилося, вже назвали «крахом нашої людяності».

Смерть Венсана Ламбера розколола і французьку пресу. Філософ Дамьен Ле Ге вважає подію катастрофою. «Це реальна катастрофа ще й тому, що свою думку з цього приводу висловлюють багато нехай і гідних особистостей, але які при цьому абсолютно не розбираються ні в цьому випадку, ні в темі в цілому. При цьому всі вони відстоюють свої погляди з крайньою запеклістю», – пише філософ.

Навпаки, лікар і глава Національного центру паліативної медицини Веронік Фурньє вважає, що ця історія багато чому навчила французів. За її словами, «тривала медично-юридична сага» допомогла поліпшити законодавство і медичну практику, і за це Франція повинна бути вдячна покійному. «Ми сподіваємося, що він пробачить нас за ту безглузду публічність, до якої всі ми – на превеликий жаль – колективно його засудили», – додала Фурньє.

До речі, за даними за 2011 рік, 8,2% українців вважали евтаназію допустимою в тому випадку, якщо людина тривалий час перебуває в комі.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com