Нова холодна війна: правда чи міф?

В медіапросторі бродить привид. Ні, на цей раз не «привид комунізму». Це привид «холодної війни» між Заходом і Росією. За однією версією, вона триває з 2014 року – з моменту окупації Криму і початку вторгнення на Донбас. За іншою версією, «холодне» протистояння ось-ось почнеться. То що ж відбувається насправді?

НЕ ЗІЗНАЮТЬСЯ. Самі світові лідери словосполучення «холодна війна» старанно уникають. А якщо і вживають, то тільки для того, щоб переконати людство, що ніякої «холодної війни» немає. Російський лідер Володимир Путін час від часу робить войовничі заяви, але із застереженням: «Ті, хто кажуть, що почалася нова «холодна війна», – не аналітики. Вони займаються пропагандою».

«Ми дуже стурбовані. Але НАТО не хоче повернення «холодної війни», – відповідає генсек НАТО Йенс Столтенберг.

Загалом, на словах протистояння ніхто не хоче. А на ділі?

А ЩО ЦЕ ВЗАГАЛІ ТАКЕ? В політології терміном «холодна війна» називають глобальне політичне, військове, економічне та ідеологічне протистояння між СРСР і його союзниками з одного боку, і США та їх союзниками – з іншого. Це протистояння почалося відразу після закінчення Другої світової війни і закінчилося з початком перебудови в Радянському Союзі.

Тож чи можна порівнювати нинішній стан у світі з «холодною війною»? Спробуємо розібратися.

ГЛОБАЛЬНЕ ПРОТИСТОЯННЯ

Як було? “Холодна війна» розділила світ на два протиборчі табори. Кожна з протиборчих наддержав спиралася на розгалужені системи військових і економічних союзів. Крім того, обидві сторони намагалися втягнути в своє протистояння нейтральні країни, які, у відповідь, заявили про створення Руху Неприєднання, рівновіддаленого від обох блоків.

Як є? США як і раніше залишається лідером у багатьох сферах (наука, технології, фінанси, військова міць). Однак говорити про Америку як про «лідера західного світу» вже не доводиться. Об’єднана Європа проводить незалежну політику, яка нерідко розходиться з позицією Вашингтона. Росію назвати «наддержавою» – ще складніше. Союзниками Москви є лише кілька країн, міжнародний авторитет яких невеликий. А військові і економічні союзи, створювані Росією, носять скоріше регіональний, ніж глобальний характер. Нарешті, в самостійного і могутнього гравця на міжнародній арені перетворився Китай.

Наша оцінка: НІ, ЗАРАЗ НЕМАЄ ОЗНАК «ХОЛОДНОЇ ВІЙНИ».

ПОЛІТИЧНЕ ПРОТИСТОЯННЯ

Як було? І США, і СРСР активно підтримували антиурядові сили в країнах ворожого блоку. Наприклад, Радянський Союз фінансував комуністичні партії в країнах Заходу, а американці допомагали дисидентам в СРСР. Обидві наддержави активно втручалися в політику союзних або нейтральних країн – аж до прямого військового вторгнення або організації державних переворотів. У той же час, між самими наддержавами політичні, економічні, культурні і навіть спортивні зв’язки скорочувалися і обмежувалися.

Як є? Ніякої «залізної завіси» більше не існує. Незважаючи на горезвісні санкції, між західними країнами і Росією існують вельми жваві економічні відносини. США входять до п’ятірки найбільших торгових партнерів Росії, а в сфері торгівлі послугами – є найбільшим партнером. Росія намагається заручитися підтримкою окремих західних політиків – але виключно для того, щоб лобіювати власні ділові та політичні інтереси. Однак відомо, що Кремль фінансує деякі ультраправі партії в країнах Заходу. У той же час, підтримка російської опозиції з боку Заходу носить скоріше моральний характер.

Наша оцінка: НІ, НИНІШНЯ СИТУАЦІЯ НЕ СХОЖА НА «ХОЛОДНУ ВІЙНУ».

ВІЙСЬКОВЕ ПРОТИСТОЯННЯ

Як було? Між наддержавами йшла постійна гонка озброєнь, на військові витрати витрачалися колосальні суми. Радянський Союз і США створювали розгалужені мережі військових баз на території третіх країн, «обмінювалися» шпигунами і розвідниками, а в локальних війнах підтримували протиборчі сторони. У зв’язку з цим, у військовій справі з’явилося поняття «proxywar» – коли воюють одні сторони, але за цим стоїть конфлікт інших сторін.

Як є? Згідно з міжнародним рейтингом GlobalFirePower за 2018 рік, найсильнішою армією світу залишаються збройні сили США, але Росія впевнено посідає друге місце. Таким чином, можна говорити про порівнянність військової могутності двох держав. Колишній командувач американськими військами в Європі генерал Бен Ходжес, наприклад, вважає, що росіяни володіють сучасними військовими технологіями і вміють швидко переміщати великі військові з’єднання, що робить їх небезпечним супротивником. Військові бази російської армії розміщені в декількох колишніх республіках СРСР і в Сирії. Крім того, Москва домовилася з Єгиптом про спільне використання військових аеродромів. Щоправда, колишні радянські бази в Східній Європі, В’єтнамі, Монголії та на Кубі давно ліквідовані. Зате нещодавно Володимир Путін розповів про успішні випробування нових типів ядерної зброї.

Наша оцінка: ТАК, НИНІШНЯ СИТУАЦІЯ ТРОХИ СХОЖА НА «ХОЛОДНУ ВІЙНУ».

ЕКОНОМІЧНЕ ПРОТИСТОЯННЯ

Як було? У «холодній війні» протистояли між собою дві економічні системи: ринкова – на Заході і командно-адміністративна – в радянському блоці.

Як є? Замкнутих економічних систем більше немає. В Росії існує капіталістична економіка (хоча і зі своєю специфікою). Крім того, російська економіка є частиною світового господарства. Росія входить до Світової організації торгівлі, Міжнародного валютного фонду та в інші світові економічні структури.

Наша оцінка: НІ, НИНІШНЯ СИТУАЦІЯ НЕ СХОЖА НА СТАН ПІД ЧАС «ХОЛОДНОЇ ВІЙНИ».

ІДЕОЛОГІЧНЕ ПРОТИСТОЯННЯ

Як було? Обидва ворожих блоки пропагували свою ідеологію і свій спосіб життя. У радянському блоці це був так званий «реальний соціалізм», а Захід апелював до ідей свободи, демократії і прав людини.

Як є? Сьогоднішній російський режим можна охарактеризувати як правоконсервативний і авторитарний. Втім, такі режими є і в країнах НАТО – наприклад, в Угорщині, Польщі чи Туреччині. Однодумцем Володимира Путіна є і нинішній американський президент Дональд Трамп – їх розбіжності носять політичний, але не ідеологічний характер.

Нарешті, нинішній Кремль не пропонує світові жодного альтернативного шляху розвитку. Навпаки, російські ідеологи кажуть про свій «особливий шлях», який за визначенням нікому більше запропонувати не можна.

Наша оцінка: НІ, ЦЕ НЕ СХОЖЕ НА СИТУАЦІЮ «ХОЛОДНОЇ ВІЙНИ»

ВИСНОВОК. Говорити про нову «холодну війну» поки що рано. Проте, недооцінювати Росію теж не варто. Кремль не прагне до світового лідерства (та й не здатний на це), але, схоже, твердо має намір зберегти своє домінування в регіоні. Втім, Україні від цього не легше.

Читайте також: НАЙГУЧНІШІ ЗАЯВИ ПУТІНА

Поделиться

https://uk.etcetera.media

(Visited 9 times, 1 visits today)

Избитый демонстрантами в Москве полицейский podol2468
5 минут Полет нормальны, ДНР, Донбасс, ГРАД с... podol2468

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*