Несподівані факти про НАТО

Рівно 70 років тому, 4 квітня 1949 року, був створений військовий блок західних країн – НАТО. EtCetera зібрав важливі факти про Альянс.

НА 2019 РІК до НАТО входять 29 країн (на момент утворення у 1949-му їх було12).

Цивільний бюджет організації на 2019 рік склав 250,5 млн євро (це на 1.9% більше, ніж у 2018 році), військовий бюджет – 1,375 млрд євро (зростання на 7,2% у порівнянні з попереднім роком).

МІФИ. Міністерство закордонних справ України виділяє 11 поширених міфів про НАТО – про агресивність блоку, його марність на противагу державному нейтралітету, зниження інвестиційної привабливості країн-членів Альянсу тощо. Зупинимося на деяких з них:

Висока ціна для країн-учасниць. Згідно з рекомендаціями НАТО, країни-члени блоку повинні витрачати на оборону близько 2% ВВП. Військовий бюджет України на 2019 рік склав близько 200 млрд гривень (це 5% ВВП). Прихильники вступу до альянсу кажуть, що Україна зможе знизити оборонні витрати, навіть незважаючи на наявність військового конфлікту на Донбасі та окупацію Криму.

Територіальні суперечки – перешкода для вступу. Насправді, наявність територіальних суперечок не заважає країнам бути членами Альянсу. Наприклад, у Норвегії, країни-засновника НАТО, був територіальний спір з Росією з приводу Північних островів. Тільки в 2015-2016 роках це питання було закрите остаточно. Також територіальні суперечки є у Туреччині та Греції, але країни були прийняті в НАТО майже одночасно.

НАТО створений для агресії. У Північноатлантичному договорі 1949 року йдеться, що завданням НАТО є колективна безпека та оборона. Першу військову операцію Альянс провів лише через 45 років після створення – щоб припинити війну в Югославії. Потім, у 2000-х роках, були операції в Іраку, Афганістані та Лівії, а також боротьба з піратами біля узбережжя Африки.

Американці диктують свою волю. Усі питання в НАТО вирішуються загальним рішенням всіх 29 країн, хоча ініціатор багатьох рішень – дійсно, США. Рішення про участь в операції бере сама країна-учасник. Наприклад, Німеччина відмовилася посилати свої війська до Лівії у 2011 році. Однак при нападі на одну з країн НАТО інші члени альянсу зобов’язані заступитися, – це записано в статуті організації.

СРСР ХОТІВ У НАТО. На тлі нинішнього протистояння РФ і НАТО складно уявити, що СРСР, а потім Росія, хотіли вступити в НАТО. Але це – не фейк. Причому Москва «стукала» у двері Альянсу тричі.

Північноатлантичний альянс був створений для захисту країн Заходу у можливій війні з СРСР. Однак в 1954 році радянське керівництво запропонувало прийняти Радянський Союз в НАТО. Офіційно – для того, щоб відтворити єдину Німеччину, але нейтральну і демілітаризовану. Але, як пише «Медуза», Захід не пішов на це з кількох причин.

Друга спроба відбулася після розвалу СРСР у 1991 році: лист з пропозицією прийняти Росію направив до штаб-квартири Альянсу президент Борис Єльцин. Переговори тривали кілька років, ускладнюючись через взаємне нерозуміння. Проте вони закінчилися нічим.

Третю спробу вступити в НАТО здійснив вже президент Володимир Путін у 2001 році. Однак його пропозицію також відхилили. Президент США Білл Клінтон вважає, що за пропозицією РФ стоїть намагання зруйнувати НАТО зсередини.

УКРАЇНА підтримує відносини з НАТО з 1991 року. У 2008 Президент України Віктор Ющенко, прем’єр-міністр Юлія Тимошенко та голова Верховної Ради Арсеній Яценюк підписали офіційний лист-подання про можливість приєднання України до Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО. Але в НАТО план так і не надали. Утім, 10 березня 2018 року Альянс визна за Україною статус країни-аспіранта на шляху до приєднання до альянсу.

Курс на вступ України в НАТО закріпили в Конституції України 7 лютого 2019 року.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com