Лікар розвіяла міфи про медицину і розповіла на які ліки ми дарма витрачаємо гроші

Марія Євдокимова — лікар-отоларинголог, яка підходить до процесу лікування з точки зору доказової медицини. Це означає, що рішення про те, як і чим лікувати пацієнта, вона приймає виходячи з доведеної ефективності та безпеки препарату або заходи. На своїй сторінці в інстаграме вона розповідає про здоров’я і ділиться своїм особистим і лікарським досвідом.

Міфи про доказову медицину, які змушують людей звертатися до альтернативних методів лікування

 • Міф № 1: Альтернативна медицина шукає причину хвороби і усуває її, а доказова — тільки прибирає симптоми. Альтернативна медицина часто не шукає, а придумує хвороби, наприклад «родова травма», «дитячі страхи». І, якщо у людини дійсно проблема в голові, це відмінно працює. Але у більшості хронічних захворювань причина непереборна. Наукова медицина шукає її тоді, коли це необхідно, і чесно говорить, можна її усунути чи ні.
 • Міф № 2: В доказовій медицині все постійно змінюється, вони там самі не можуть домовитися. Наука обережна і не робить поспішних висновків. З’являється все більше нових препаратів, нових технологій, і, зрозуміло, дані змінюються. При цьому існує кілька різних методів лікування одного і того ж захворювання, і різні лікарі можуть мати свій погляд на це, і це нормально.
 • Міф № 3: Лікарі альтернативної медицини завжди намагаються допомогти, а доказової — часто призначають неефективні ліки. Науковий підхід передбачає ще й чесність по відношенню до пацієнта: не створювати ілюзію бурхливої ​​діяльності, а розповісти, що це за захворювання, які є способи лікування і чи є вони взагалі. Ми не будемо призначати непотрібні аналізи і непотрібні препарати, незважаючи на те що це зробить нас краще в очах пацієнта.

Вегето-судинна дистонія

Спойлер: її немає. Коли я вчилася на 1-му курсі інституту, в рамках курсу по терапії нам читали лекцію про вегетосудинну дистонію. До цього нам розповідали про неї на інших кафедрах: про те, що це значуща захворювання і воно є практично у кожного. І ми при спілкуванні один з одним постійно чули цей діагноз. Так ось, першою фразою лектора було: «Запам’ятайте, ВСД — це помийна яма російської медицини. На Заході цього діагнозу не знають. Якщо лікар не може поставити діагноз, він завжди може написати: ВСД ».

Під цей діагноз можна підвести будь-які симптоми. Часто за ним ховаються серйозні проблеми зі здоров’ям, наприклад артеріальна гіпертензія або гіпотиреоз. В результаті людина не отримує вчасно адекватне лікування і його стан може погіршитися. Так що, якщо ваш лікар поставив вам цей діагноз, надзвичайно важливо отримати думку ще одного фахівця.

Якщо нежить не лікувати, значить, буде гайморит?

Багато батьків твердо переконані, що нежить потрібно лікувати саме тому, що він може перейти в гострий синусит. Насправді ж розвиток цієї хвороби не залежить від того, будете ви лікувати нежить чи ні. Навіть якщо нескінченно промивати ніс, це ні на що не вплине.

Факторами ризику є вірусні інфекції, викривлення носової перегородки, поліпи в носі, аденоїди, різкі перепади атмосферного тиску, сухе повітря, тютюновий дим, хлорована вода. Ви ніяк не зможете забезпечити профілактику синуситу, і, якщо у вашої дитини він розвинувся, це не означає, що ви щось зробили не так або не долікувати його.

Чи можна неправильними діями спровокувати у дитини астму?

Є фактори ризику, на які ми не можемо впливати, наприклад генетичні фактори, наявність алергічних захворювань, погана екологія. Тактика лікування при вірусних інфекціях не впливає на розвиток астми. Тому головний страх «недолікували, і тепер буде астма» абсолютно необгрунтований. А ось що впливає на розвиток астми у дітей:

 • Куріння під час вагітності і пасивне куріння дітей.
 • Погане харчування матері під час вагітності.
 • Таргани, миші, багато пилу в будинку, де живе маленька дитина.
 • Ожиріння у дитини.
 • Частий прийом антибіотиків в перший рік життя дитини.

Чи потрібні сиропи від кашлю дітям?

Найчастіші причини кашлю при інфекціях — це стікання слизу по задній стінці глотки або першіння в горлі. Виходить, якщо ми будемо давати сиропи від кашлю, мокрота почне утворюватися там, де запального процесу в принципі не було. До того ж побічним ефектом муколитиков є звуження бронхів. Тобто бронхи і так вузькі, а ми забиваємо їх мокротою і робимо їх механічно ще вже.

І навіть якщо запальний процес знаходиться в бронхах, у дітей він найчастіше викликає утворення занадто великої кількості мокротиння. В результаті відбувається накопичення надмірної кількості слизу, вона не виводиться, незважаючи на те що стає рідшою, і може трапитися повторне інфікування або початися ускладнення.

Дослідження показують, що муколітики неефективні при боротьбі з кашлем у дітей і часто дають побічні ефекти. Саме тому їх не варто давати дітям, так і дорослим призначають вкрай рідко.

Міфи і правда про пневмонії

 • Міф № 1: Пневмонія лікується тільки в стаціонарі. Практично завжди пневмонія лікується амбулаторно. Про це сказано в підручниках, стандартах, статтях, клінічних рекомендаціях, як зарубіжних, так і російських. Є ситуації, коли госпіталізація і правда необхідна, але в більшості випадків лікування буде протікати краще в домашніх умовах, з провітрюванням, в звичній обстановці.
 • Міф № 2: При пневмонії антибіотик треба тільки колоти. Якщо його пити, він не допоможе. Ні. Весь світ відмовляється від внутрішньом’язових ін’єкцій і все частіше віддає перевагу формам препаратів в таблетках, суспензіях або (у важких випадках) для внутрішньовенного введення. Антибіотики в сиропі не менше, а іноді і більш ефективні, ніж антибіотики в ін’єкціях.
 • Міф № 3: При пневмонії треба лікуватися місяць. Якщо перебіг захворювання сприятливий і якщо лікуватися правильно, без сиропів від кашлю та інших препаратів, то ефект настає вже протягом 3 діб, а протягом тижня настає одужання.

Чому не допомагає антибіотик

 • Він просто був не потрібен. Так як це засіб зовсім не чудодійний, а всього лише від інфекції, викликаної бактеріями, то при інших проблемах він не допоможе. Навіть якщо випити «найсильніший». Навіть якщо його колоти. І навіть якщо 5 відразу.
 • Він потрібен, але не такий. Наприклад, при кашлюку ефективні тільки макроліди, а ось пеніциліновий ряд, який досить гарний при багатьох пневмоніях, взагалі не матиме ніякого дії.
 • Він потрібен, але не в тій дозі. Доза антибіотика залежить від діагнозу. Тому, якщо ви самі собі призначили антибіотик, не знаючи діагнозу, подивившись дозування в анотації, є ймовірність, і дуже велика, що з дозою ви прогадаєте.
 • Він потрібен, але ось тільки зараз, а не коли ви його собі призначили раніше. А ось призначення антибіотика при вірусній інфекції не тільки не захистить вас від ускладнень, але навіть може їх спровокувати. І тоді антибіотик дійсно знадобиться, але вже інший.
 • Він потрібен, але не підійшов. Так, таке буває і при правильному виборі антибіотика і його дози спочатку. Просто бактерії, що викликали у вас захворювання, виявилися стійкими до цього препарату.

Збільшення лімфовузлів -це страшно?

У більшості випадків у дітей збільшення лімфовузлів — це доброякісне стан, яке не є насторожувати. При запаленні лімфовузли можуть хворіти, шкіра над ними може червоніти або бути гарячою. Негнійне запалення частіше є легкою проблемою, яка потребує лікування. А ось насторожують симптомами, при яких може знадобиться біопсія лімфовузлів, є:

 • Втрата ваги (понад 10%) і постійна нічна пітливість при збільшених (більше 15 мм) лімфовузлах.
 • Збільшення надключичних лімфовузлів або всіх груп лімфовузлів (не тільки на шиї, але і в паху, під пахвами).
 • Нерухомі хворобливі лімфовузли при відсутності інших симптомів.
 • Лімфовузли більше 1 см в діаметрі у новонароджених.
 • Лімфовузли більше 2 см вище інфекції, що не зменшуються протягом 2 тижнів антибактеріальної терапії.
 • Серйозні аномалії в загальному аналізі крові або на рентгені легень.

Чому не потрібно використовувати БАДи в великих кількостях

Чи чули розповіді про те, що люди, приймаючи БАДи, нормалізували функцію щитовидної залози і змогли відмовитися від прийому гормонів? Це дійсно правда. Але при дослідженні цих самих БАДів виявилося, що 9 з 10 добавок насправді містять гормони в неконтрольованих дозах.

БАДи не реєструються як лікарські препарати, їх вміст невідомо, і виробники мають право не повідомляти про повний склад. Тому ви навіть не знаєте, що будете пити. Ніхто не буде нести відповідальність за будь-які побічні ефекти, тому що ви приймаєте це все за власним бажанням. Так, є цілком собі пристойні добавки, наприклад залізо або вітамін D. Але травички-мурівки, покликані поліпшити взагалі здоров’я, можуть викликати зворотний ефект.

Що потрібно знати про лікування ГРВІ

 • Медичні рекомендації у всьому світі сходяться в тому, що при лікуванні ГРВІ досить знизити температуру, рясно пити, промивати ніс сольовими розчинами, розсмоктувати льодяники і провітрювати кімнату. Все інше неефективно.
 • Підвищена температура сама по собі не є небезпечним симптомом або загрозливим станом для дитини. Жарознижувальну може знизити температуру тільки на градус, але якщо дитина себе при цьому відчуває добре, то немає приводу для паніки.
 • Не існує ефективних противірусних препаратів при ГРВІ. Жодного. Також марними є препарати від кашлю, сиропи, муколітики та рослинні препарати. І так, ГРВІ не лікується антибіотиками.
 • Імовірність розвитку ускладнень при ГРВІ не залежить від того, скільки препаратів ви дасте дитині. Більш того, є ризик, що при більшій кількості препаратів ймовірність розвитку ускладнень може збільшитися.

Дякуємо: bdzhola.com

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com