Фактори середовища впливають на нащадків до 14 коліна

Генетичні зміни можуть з’являтися протягом життя, під впливом різних факторів середовища; крім мутацій в ДНК окремих клітин зовнішні умови можуть провокувати зміни активності окремих генів. Їх називають епігенетичними. Експерименти генетиків з Європейської організації молекулярної біології (EMBO) показали, що епігенетичні зміни, які виникли під дією факторів середовища можуть передаватися до 14 покоління включно – щоправда не людей, а круглих хробаків C. elegans. Про це повідомляє INVADERS.

Для того, щоб з’ясувати, як довго в популяції можуть зберігатися набуті зміни, вчені відредагували геном C. elegans, ввівши в нього ген, що кодує флуоресцентний білок. Щоб хробаки почали світитися, недостатньо додати потрібний ген; потрібно ще змусити цей ген працювати. Спочатку хробаки не флюоресцентували, і вчені стали експериментувати з факторами середовища, які могли б вплинути на експресію доданого гена. Таким фактором виявилася температура: підігрівши повітря в контейнері з ГМ-хробаками з 20 до 25 ° C, вчені домоглися свого і все таки побачили світіння тварин.

Генномодифіковані круглі черв'яки C. elegans світяться в темряві після недовгого життя в теплі. А їх нащадків не доводилося гріти - штучно введений ген, активоване «поїздкою на південь» першого покоління черв'яків, продовжував працювати у 14 наступних поколінь.

Генномодифіковані круглі хробаки C. elegans світяться в темряві після недовгого перебування в теплі. А от їх нащадків уже не потрібно “гріти”, адже штучно введений і активований ген першого покоління хробаків, продовжував працювати у 14 наступних поколіннях.

Коли “теплі дні” для черв’яків закінчилися, тварини не припинили світитися: одного разу «увімкнений» зовнішніми умовами ген продовжував працювати. Більше того, його підвищена експресія спостерігалась у чотирнадцяти наступних поколіннях хробаків: всі вони відмінно світилися в темряві.

Один з авторів експерименту, Адам Косин з іспанського університету Помпеу Фабра, в інтерв’ю порталу ScienceAlert висловив припущення про те, що передача придбаних епігенетичних змін допомагає майбутнім поколінням пристосуватися до майбутніх стресів.

Чотирнадцять поколінь – це багато; спостерігати передачу придбаних епігенетичних змін довше поки нікому не вдавалося. Подібних експериментів з людьми, звичайно, не проводили – не вистачає часу: 14 поколінь хробаків встигли народитися і померти менше ніж за два місяці, а люди живуть довго. Але передача придбаних епігенетичних змін відбувається і у нас. До неправильної експресії деяких генів призводять, наприклад, такі фактори, як куріння і малорухливий спосіб життя, і це передається у спадок, причому не тільки від матерів, а й від батьків.
Поділись


Дякуємо: invaders.com.ua

(Visited 5 times, 1 visits today)

Избитый демонстрантами в Москве полицейский podol2468
5 минут Полет нормальны, ДНР, Донбасс, ГРАД с... podol2468

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*