Чому на виборах США борються тільки республіканці і демократи?

Про протистояння республіканців і демократів в США знають у всьому світі, але далеко не всі знають, що крім двох правлячих партій, в Америці є й інші політичні сили. Etcetera розбирався, чому їм не вдається досягти успіху.

ФАКТ. У листопаді 2020 року в США пройдуть президентські вибори. Найближчим часом дві ключові партії США – Республіканська і Демократична – проведуть праймеріз, на яких визначать єдиного кандидата в президенти, який буде представляти їхні політичні сили.

Для США характерна двопартійна система. Приблизно з середини XIX століття в американській політиці домінують дві партії, які змінюють одна одну при владі. Їх представники перемагають на президентських виборах, вони ж контролюють Конгрес.

При цьому в США є близько 40 «третіх» партій. Це порівняно великі політичні сили і федеральні малі партії. Всі ці партії практично не впливають на національну політику. Іноді представникам цих сил вдається потрапити в Палату представників або в Сенат, але, як правило, вони задовольняються місцями в меріях.

Найвідоміші з «третіх» партій навіть беруть участь у виборах президента. Наприклад, Лібертаріанська партія і Партія зелених. Але їм не вдається отримати серйозну підтримку виборців. А щоб брати участь в дебатах, кандидат повинен набрати більше 15% голосів. Для представників цих партій це непосильне завдання. У них просто недостатньо фінансів, щоб конкурувати з республіканцями і демократами.

Чому на виборах США борються тільки республіканці і демократи? А де маленькі партії?

ДВІ СТОРОНИ. У Демократичної і Республіканської партій є чітка ідеологія. Демократи займають положення «трохи лівіше центру», а республіканці знаходяться «правіше центру». Демократичну партію підтримують мігранти, нацменшини, робочі, малозабезпечені, жінки, пенсіонери і інтелігенція. Республіканців традиційно підтримує великий бізнес, особливо монополісти, фермери, робітники. Демократи виступають за соціально справедливе оподаткування, лояльні умови для імміграції, одностатеві шлюби і скасування смертної кари. Республіканці проти підвищення податків, одностатевих шлюбів. Вони виступають за збереження смертної кари і посилення міграційної політики.

Політична система США, на відміну від української, заснована на ідеології. В Україні більшість партій будується навколо лідера, а ідеологія, як правило, відсутня.

Якщо одна з американських партій втрачає сильного лідера, то вона переживає занепад, але продовжує існувати і брати участь в політичному житті країни. В Україні з падінням рейтингів лідера часто пропадає і сама партія. Яскравий приклад – «Наша Україна» Віктора Ющенка.

Чому на виборах США борються тільки республіканці і демократи? А де маленькі партії?

СТАБІЛЬНІСТЬ. Двопартійна система США, за рідкісним винятком, забезпечує стабільну роботу парламенту і відсутність парламентських криз. Ця система дозволяє вигравати тільки партіям з історією, а не політичним силам, створеним перед виборами.

Дві партії-антипода понад сто років знаходяться в центрі політичної системи США і зрушити їх звідти практично неможливо. Хоча, як показує досвід Британії, після тривалої кризи і загального розчарування шанси зруйнувати систему є.

Чому на виборах США борються тільки республіканці і демократи? А де маленькі партії?

КРИТИКА. Політичний директор Лібертаріанської партії США Карла Хауелл переконана, що поріг для кандидатів в президенти в 15% не є розумним. За її словами, його практично неможливо подолати.

Карла ХАУЕЛЛ, політик:

Демократи і республіканці явно поставили перед собою завдання виключити конкурентів з боротьби. Для нас вони вводять більш суворі правила, ніж для себе. Вони створили політичну монополію і нікого туди не допускають. Її потрібно усунути. Необхідно змінити порядок допуску до участі у виборах. Зараз цей процес занадто важкий і дорогий. Правила не дозволяють нам направити такі ж гроші на агітацію і іншу роботу в боротьбі за голоси. У цій області, як і в деяких інших, потрібні реформи.

Дійсно, створити нову партію і отримати допуск до виборів в США складно. Спочатку потрібно зібрати підписи тисяч американців з різних штатів, які підтримують нову політичну силу. Для кожного штату встановлені свої норми. Наприклад, в Каліфорнії, щоб потрапити в бюлетені для голосування на виборах президента, незалежний кандидат повинен зібрати 100 тисяч підписів. Крім цього, «третім» партіям складно отримати державні субсидії на проведення кампанії, а великий бізнес не поспішає жертвувати гроші на нові проекти, які, швидше за все, виявляться безперспективними.

До речі, через відсутність вибору в США стабільно невисока явка виборців. Наприклад, на президентських виборах 2016 року вона склала 55,7%, а на виборах 2012 року – 54,9%.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com