Чому Ердоган може втратити владу в Туреччині

У неділю, 31 березня 2019 року, вибори проходили не тільки в Україні, але і в Туреччині. Громадяни цієї країни обирали мерів міст. Оглядачі відзначають, що місцеві вибори ще ніколи не привертали до себе стільки уваги.

ЩО СТАЛОСЯ? Виборчі перегони 2019 року проходили у вкрай напруженій обстановці. Через те, що більшість ЗМІ в Туреччині контролюються владою, опозиція не могла проводити повноцінну кампанію. А одна з великих опозиційних партій –Демократична партія народів – взагалі відмовилася брати участь у виборах після того, як її лідерів ув’язнили за звинуваченням в «підтримці тероризму». Проте правлячій Партії справедливості і розвитку (ПСР) не вдалося утримати владу в найбільших містах країни.

РОЗКЛАД. «Якщо ПСР піде, країна розвалиться!»,  – переконував виборців президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Глава держави особисто займався виборчою кампанією, їздячи по регіонах і виступаючи на мітингах своїх прихильників.

Його виступи поступово ставали все більш радикальними. Ердоган погрожував мешканцям столиці країни, Анкари, що вони «заплатять», якщо проголосують за опозицію. Своїх опонентів президент називав «змовниками» і навіть «терористами», і щосили розігрував релігійну карту – наприклад, пообіцяв перетворити стамбульский Собор святої Софії (зараз це музей) у мечеть.

Нервозність Ердогана можна зрозуміти: ПСР ні разу не програвала вибори з 2002 року, але на цей раз її позиції сильно похитнулися. Кілька опозиційних сил на чолі з Народною республіканською партією (НРП) об’єдналися в альянс, щоб завдати поразки Ердогану і його прихильникам. І влада, і опозиція розглядали муніципальні вибори як своєрідний референдум про довіру президенту. За словами експерта-міжнародника Іллі Куси, поразка стала б першою тріщиною в вертикалі влади, вибудуваної Ердоганом.

РЕЗУЛЬТАТИ. У день голосування на багатьох виборчих дільницях по всій країні відбувалися сутички, бійки і навіть перестрілки. Двоє виборців загинули, ще кілька були поранені. Однак опозиційна коаліція на чолі з НРП змогла здобути перемогу в 10 провінціях і майже у всіх великих містах. ПСР вперше за чверть століття втратила посаду мера Анкари: новим головою столиці став опозиціонер Мансур Яваш. Опозиційні кандидати стали градоначальниками Ізміра та Анталії, а в Стамбулі розрив між ставлеником влади, колишнім прем’єр-міністром Біналі Йилдиримом і висуванцем НРП Екремом Імамоглу становить всього 0,05% голосів.

У цілому по країні ПСР та її союзники з Партією націоналістичного руху отримали майже 52% голосів, а опозиційний альянс на чолі з НРП – більше 30%. Для опозиції, це, звичайно, не перемога, але хороший плацдарм для підготовки до парламентських і президентських виборів 2023 року.

ТУРКИ ВТОМИЛИСЯ. Падіння популярності правлячої партії пов’язано з важким соціально-економічним становищем в країні. У результаті валютної кризи всього за рік турецька ліра по відношенню до долара подешевшала приблизно на 40%, тоді як інфляція виросла вдвічі. Зростає і безробіття – свої робочі місця втратили близько 3,5 млн осіб. При цьому Ердоган запевняє громадян, що виною всьому – «економічне насильство» з боку Заходу, особливо США, з якими у Туреччині останнім часом непрості відносини. Президент обіцяв, що труднощі закінчаться одразу після виборів. Але, судячи з результатів голосування, багато виборців йому не повірили.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО? Місцеві вибори 2019 року в Туреччині стали першими з тих пір, як Ердоган змінив форму правління в країні. За його ініціативи, посаду прем’єр-міністра скасували, а президент став одночасно главою і держави, і уряду. Фактично, влада намагається змінити систему влади, вибудувану ще в 1920-х роках засновником Турецької Республіки Мустафою Кемалем Ататюрком.

Програш ПСР у великих містах – тривожний дзвіночок для Ердогана і його політики, – вважає політолог Ілля Куса. Значна частина турків не хочуть приймати нову систему, і тому голосують за НРП, яка була заснована самим Ататюрком і відстоює закладені ним принципи.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com