Чи варто було політикам об’єднуватися навколо Гриценка

Амбітні плани команди Гриценка потрапити до другого туру знову не здійснилися, підтвердивши його імідж непрохідного кандидата. EtCetera розбирався, чому об’єднання навколо Гриценка не вплинуло на його рейтинг.

ФАКТ. Анатолій Гриценко, який довгий час з перемінним успіхом намагався об’єднати навколо себе кандидатів від демократичних сил, посів на президентських виборах п’яте місце, пропустивши вперед навіть Юрія Бойка, якого вважають «проросійським кандидатом». На момент підрахунку 90% протоколів Гриценко набрав 7% голосів.

РЕЙТИНГ ГРИЦЕНКА. Вперше Анатолій Гриценко балотувався у президенти в 2009 році. Тоді його підтримали 1,2% населення. На парламентських виборах 2012 року партія Гриценка «Громадянська позиція» приєдналася до об’єднаної опозиції на базі «Батьківщини». Сам Гриценко зайняв в об’єднаному списку третій номер. На президентських виборах 2014 року Анатолій Гриценко посів четверте місце з 5,5% голосів, втім, цей результат не відобразився на парламентських виборах 2014 року – «Громадянська позиція» набрала лише 3,1% і до Верховної Ради не потрапила.

У 2018 році Анатолій Гриценко став з’являтися в соцопитуваннях як кандидат, який може вийти до другого туру разом з Юлією Тимошенко. У травні 2018 року його рейтинг навіть сягав 13%, втім, ближче до перегонів Гриценко став втрачати позиції. Не допомогли навіть союзники (Андрій Садовий, Дмитро Добродомов та Дмитро Гнап), які знялися з виборів на користь Гриценка. EtCetera розпитав у експертів, чому Гриценку знову не вдалося досягти мети та що чекає на кандидата на парламентських виборах.

СЛАБКА КАМПАНІЯ. Політолог Петро Олещук вважає, що Анатолій Гриценко може розраховувати на проходження до парламенту, однак образ «вічно непрохідного» може відвернути від нього тих, хто з ним нещодавно об’єднався, і, зрештою, призвести до того, що він остаточно втратить політичні перспективи.

Петро ОЛЕЩУК, політолог:

Недостатньо мати якийсь потенціал, його необхідно реалізовувати. Політична доля Гриценка – це череда нереалізованих можливостей. Цього разу так само. Об’єдналися навколо нього політики, необхідно було цю тему розкручувати, просувати. Він дуже пасивно проводив кампанію. За нього голосували виключно як за альтернативу першій четвірці. А сам по собі він нічого не запропонував цікавого.

КОНКУРЕНЦІЯ. Політичний експерт Володимир Воля впевнений, що у Гриценка були непогані шанси, але результат виявився гіршим, ніж очікувався.

Володимир ВОЛЯ, політичний експерт:

На відміну від інших кандидатів він не артист, він не грає спектаклі й не дає обіцянок, які не можна виконати. Тому, так, у нього був непоганий потенціал. Чому результат виявився таким? Мабуть, не вистачило харизми. До речі, результат Гриценка – це не лише оцінка якостей і поведінки Анатолія Гриценка під час виборчої кампанії. Це також оцінка тих людей, які формували його стратегію та керували кампанією, в тому числі Юлії Мостової, яка позиціонувала себе як супераналітик.

За словами експерта, на рейтинг Гриценка також вплинув Ігор Смешко.

Володимир ВОЛЯ, політичний експерт:

Фактично для частини українських виборців Смешко виявився Анатолієм Гриценком, але трішки іншим. Плюс допомогли особливості самого Смешка, яких немає у Гриценка. Спрацювало так, що частина консервативного, орієнтованого на силовиків електорату відійшла до Ігоря Смешка, який виглядає більш жвавим та емоційним у спілкуванні, ніж Анатолій Степанович.

МАРНЕ ОБ’ЄДНАННЯ. Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента», політичний експерт Олександр Леонов вважає, що Гриценко показав пристойний результат, хоча й не відбулося ефекту синергії від об’єднання з Андрієм Садовим.

Олександр ЛЕОНОВ, політичний експерт:

Об’єднання, які призводять до вибухового зростання рейтингів, мають відбуватися заздалегідь. Вони мали відбутися на початку січня. У мене не було враження, що партійна  машина «Самопомочі» працювала на користь Гриценка. Я не чув, наприклад, щоб депутати від «Самопомочі» поїхали в тури по регіонах агітувати за Гриценка. Це все мало б відбуватися, щоб був ефект.

Леонов пояснює, що Гриценку необхідно готуватися до парламентських виборів, тому що це зовсім інший жанр. Вочевидь, будуть переговори з «Самопоміччю», і Андрій Садовий має право висувати певні вимоги до Гриценка. На думку експерта, якби Гриценко поступився місцем лідера об’єднання іншому політику, це могло б вирішити низку проблем і привести до формування єдиного списку. Втім, Олександр Леонов вважає, що Анатолій Гриценко на це не піде, тому що це не в його характері.

Поделиться
Висловити своє враження

https://uk.etcetera.media

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com