10 токсичних фраз, які не варто казати людині у біді

Якими словами не потрібно утішати
Багато фраз зі списку стали черговими. Ми вживаємо їх не замислюючись і цим ризикуємо не допомогти людині, а тільки погіршити ситуацію.

1. «Я ж казав»

Тут важливий контекст. Якщо ви підбадьорювали людини і у нього в результаті все склалося добре, то нічого страшного в цій фразі немає. Але частіше її вимовляють, коли щось пішло не так. І це спосіб зробити співрозмовнику ще гірше.

Сенс фрази: не хочу тебе слухати, сам винен у своїх проблемах. Сюди ж домішується легке відчуття тріумфу і суперництва: мовляв, я знаю, як треба, а ти знову облажався, — Ксенія Несютіна, психолог, керівник онлайн-школи для батьків

Так що, якщо перед вами не найлютіший ворог, переживіть своє радість самостійно, не штовхайте впав.

2. «Я ж тобі хорошого хочу»

Це улюблена фраза батьків, які виправдовуються за грубе вторгнення в життя своїх уже дорослих дітей. Спочатку ці слова здаються безневинними і навіть примиряє, однак на ділі дуже підступні. Вони забороняють злитися на іншу людину, що б він не зробив. Адже він для тебе старається! Здається, що залишається тільки змиритися з порушенням меж і забути про власні бажання. Примітивна маніпуляція, до якої краще не опускатися.

3. «Так я б на твоєму місці …»

От пощастило: ви на своєму місці і можете пріосанівается на тлі того, хто потрапив у скрутну ситуацію. По-перше, навіть якщо ваш рада відмінний, людина вже надійшов якось інакше. Подальше копання в ситуації нагадує зривання кірки з болячки — так вона ніколи не заживе. По-друге, ви не були в тих умовах і не можете знати напевно, як би поступили.

4. «Просто займися справою, і все як рукою зніме»

Причина поганого настрою, нудьги, занепаду сил зазвичай криється не в нудьзі і ліні. Приводів для цього може бути маса, в тому числі і медичного характеру.

Здається, що таким чином ви підтримуєте одного. Але душевний стан людини не завжди залежить від фізичного, — Олег Іванов, психолог, конфліктолог, керівник Центру врегулювання соціальних конфліктів

Поради «просто взяти і зробити щось» лише погіршують ситуацію, тому що додають до туги почуття провини за те, що не можеш «просто» зайнятися чимось, радіти і веселитися. Швидше людина закриється в собі і перестане ділитися своїми проблемами, тому що ваш позитив тільки додає болю і страждань.

5. «Ну ти потрапив!»

Здається, що це просто констатація факту. Однак фраза може загострити почуття безсилля і відчаю у людини у важкій ситуації. Особливо якщо її вимовляє хтось із близького оточення.

6. «Можеш мене не слухати, звичайно, але я все-таки скажу»

На перший погляд, людина просто висловлює власну думку і дає вибір — прислухатися до нього чи ні. На ділі ніякого вибору співрозмовник, звичайно, не має. Він в будь-якому випадку нерозумний щеня, який надійде по-своєму (читай: по-дурному) або зробить так, як йому велять. Це всього лише один із способів проломити чиїсь кордону.

Як правило, людина, яка це говорить, перевантажений емоціями злості, заздрості, образи. Він не може стримуватися і виливає це на вас, як відро з помиями, — Ксенія Несютіна

7. «Так подумаєш, проблема!»

Вигуки зі змістом «Чи варто через це переживати!» Не підбадьорюють. Якщо людина мучиться, значить, на те є причини. Ви ж даєте зрозуміти, що він недостатньо важливий і страждає теж недостатньо, щоб його сприймали всерйоз.

Якщо хочете допомогти, то працюйте з тим, що є, навіть якщо вам здається, що проблема яйця виїденого не коштує.

8. «Напевно, це не випадково відбулося»

Неприємності ніби виникли не просто так, а по якомусь вищому задумом. Карма, історії про розплату за гріхи — атрибути міфу про справедливому світі, в якому кожному дається по його поведінки. Віра в нього допомагає миритися з дійсністю і думати, що з граючими за правилами нічого поганого не станеться.

Зрозуміло, це брехня. Жахливі речі трапляються просто так з різними людьми, а винуваті можуть прожити довге і прекрасне життя.

Так що, якщо з людиною сталося щось погане, не варто намагатися вгамувати свою тривогу за рахунок пошуку його провини в події.

У такій реакції-міркуванні звучить не пряме звинувачення, а непряме. Але воно може викликати у людини ще більшу пригніченість і почуття провини, — Наталія Федоренко, практикуючий психолог і виконавець сервісу YouDo

9. «Якщо він ще раз так надійде з тобою, я його вб’ю!»

Ви хочете продемонструвати, що завжди захистіть співрозмовника, але такий порив призводить зовсім не до того результату. Припустимо, ваші слова звучать цілком серйозно і правдоподібно. Що буде, якщо ви дійсно стримаєте їх? Агресор мертвий, захисник у в’язниці. Мало хто буде готовий на такі жертви.

Якщо проблема повториться, ви навряд чи про неї дізнаєтеся, тому що тепер самі перетворилися на джерело небезпеки, а не підтримки.

10. «Та не міг він так вчинити! Що ти перед цим зробив?»

Дитина розповідає, що його вдарив вчитель. Співробітниця скаржиться, що начальник примушує її до інтиму, погрожуючи звільненням. Що вони ризикують почути? Той самий питання, за яким ховається «Значить, ти в чомусь винен».

Причина все та ж віра в справедливий світ і повагу до авторитетів. А результат — безкарність агресорів і вразливість жертв.

Що сказати людині, що потрапила в біду

Зверніть увагу: всі недоречні фрази пов’язані не з адресатом, а з тим, хто їх говорить. Неважливо, висловлює він свої сумніви або намагається переконати себе, що з ним щось такого не станеться, співрозмовник виступає лише статистом у цій виставі.

Якщо ви дійсно хочете добра потрапила в лихо, зосередьтеся на його відчуттях. Він страждає, відчуває справжню біль, навіть якщо вам проблема не здається значною. Найкраще, що ви можете зробити, — вислухати, якщо він, звичайно, хоче ділитися своїми почуттями. Покажіть, що розумієте, про що він говорить, що не засуджуєте його, співпереживаєте. Для цього не треба евфемізмів, називайте все своїми іменами. Наприклад, ви можете сказати:

  • «Це жахлива ситуація».
  • «Я розумію, як тобі погано».
  • «Я на твоєму боці, можеш на мене розраховувати».
  • «Ти ні в чому не винен, це могло трапитися з кожним».
  • «Мабуть, це дуже боляче».

Прислухайтеся до потреб людини і обійдіть без самодіяльності, якщо хочете запропонувати допомогу. Просто запитайте, що ви можете зробити. Нерідко вже самого питання досить, щоб полегшало від усвідомлення, що можна на когось покластися.

А іноді навіть говорити нічого не потрібно. Просто будьте поруч.

Дякуємо: bdzhola.com

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показан. Обязательные для заполнения поля помечены *

*

Faqd100@gmail.com